Древна Гърция била съставена от стотици отделни градове държави. Някои били не по-големи от селца, докато други били големи градове като Спарта и Атина. Тези градове държави се наричат полиси. Законите, обичаите и владетелите им се различавали, а често някои полиси водили и войни помежду си, въпреки общия си гръцки произход. Заради нуждата от земи някои полиси колонизирали други части на Средиземноморието между VIII и VI в.пр. Хр. и така разширили територията на Древна Гърция.
Пръв представител на древноелинската наука е Талес от малоазийския град Милет. 624 - 546 BC Той е представител на Йонийската школа. Смятал водата за първовещество във Вселената.
Някои автори твърдят, че Талес пръв открил годишните сезони и редуването им и разделил годината на 365 дни. Освен това той е смятан и за първия философ в гръцката традиция. Талес от Милет е и един от седемте мъдреци на Гърция. Талес е роден в йонийския град Милет, има финикийски произход. Има познания по египетска митология, астрономия и математика. Той е първият в Древна Гърция, който се опитва да даде натуралистични обяснения на света без да прибягва до свръхестественото. Той обяснява земетресенията, като си представя, че Земята плава върху вода, в която понякога се появяват вълни. Според неговата космологическа теория светът произлиза от първоначална водна субстанция.
Анаксимандър от Милет. 610 -540 BC Ученик на Талес Милетски.
Заменя веществото вода с апейрон – неопределена, безкрайна и вечна материя, която се намира в непрекъснато движение.
Тази материя изгражда телата в природата, като преминава от едно състояние в друго, противоположно на първото. За него, съществуват безброй много светове, освен нашият.лт, си
наксимандър от Милет, син на Праксиад, учел, че елемент и начало било безкрайното – апейрон, без да го определя нито като въздух, нито като вода, нито като нещо друго. Частите му се променят, но цялото остава неизменно. Земята стои в средата като център и е кълбовидна. Луната не грее със собствена светлина, а отразява светлaината на Слънцето, което по големина е не по-малко от земята и представлява най-чист огън. Пръв изобретил гномона (астрономически урд), показващ слънцестоенето и равноденствието и го поставил в Спарта, където сняката падала добре, построил слънчев часовник, пръв описал очертанията на Земята и морето и построил очертанията на небесната сфера.
н на Праксиад, учел, че елемент о, което по големина е не по-малко от земята и представлява най-чист огън. Пръв изобретил гномона (астрономически урд), показващ слънцестоенето и равноденствието и го поставил в Спарта, където сняката падала добре, построил слънчев часовник, пръв описал очертанията на Земята и морето и построил очертанията на небесната сфера.
Няма коментари:
Публикуване на коментар